Szolgáltatások
Hirdetéskezelés
Content & SEO
Rólunk
Hasznos
Marketing alapok
Online marketing
Ajánlatkérés
A domain név egy angol szó, amely mostanra elfogadott szakkifejezés lett magyar nyelven is. Magyarosítva a „tartománynév” kifejezés is használható helyette.
A domain név egy IP cím (Internet Protocol Address) szöveges megfelelője és az internet egy meghatározott részét (tartományát) jelöli. Gyakran össze szokták keverni a weblapokkal, webcímekkel, de a jelentése azért nem teljesen egyezik.
A domain név célja, hogy könnyebb legyen megjegyezni egy honlapot vagy webes tartomány elérését, mivel a névnek megfeleltethető IP cím egy bonyolult és hosszú számsorozat lenne. Azzal, hogy az IP címeket nem kell megjegyezni, egyszerűbb az internet használata.
A digitális marketing szakterületen belül a honlapok kapcsán találkozunk leggyakrabban a domain nevekkel. A honlapokhoz szükség van egy jó névre, amely megfelelően leírja a tartalmát és könnyen megjegyezhető a felhasználóknak. A jó domain nevek száma sajnos véges, rengeteget lefoglaltak már a webesek, ezért nehéz megtalálni az adott projekthez megfelelőt. A tartománynévnek egyedinek kell lennie, amit a DNS (Domain Name System) garantál.
A domain név ötletekkel foglalkozó bejegyzésben számos tippet adunk azoknak, akik új honlap létrehozása előtt állnak.
A domain neveknek több része van. Ezeket a részeket ponttal választjuk el és sorban visszafelé követik egymást:
Azokat a domain neveket, amelyek az SLD előtt álnak, aldomain-nek nevezzük. Például ha mi a Marketing21-nél aldomain-en üzemeltetnénk blogot, akkor a blog.marketing21.hu lehetne az aldomain neve. Az aldomain különlegessége, hogy csak az eredeti domain név tulajdonosa regisztrálhatja.
A domain név lefoglalása előtt az első feladatunk annak az eldöntése, hogy milyen TLD-t választunk. Ha magyar nyelvű weboldalt készítünk elsősorban magyar célközönségnek, a .hu TLD-t érdemes választani. Egy nemzetközi projekthez viszont jó eséllyel a .com vagy a .org lesz a jobb választás.
Érdemes a céged vagy a márkád indítása előtt meggyőződni a márkához tartozó domain név foglalhatóságáról.
Amennyiben magyar oldalt építész, a https://www.domain.hu/ oldalon lehet ezt megtenni. Kideríthető az is, hogy a kinézett domain név foglalt-e, illetve ha foglalt, a regisztrálónak is utána lehet nézni. Ha mindenképp szükséged van a domain-re, akár ajánlatot is lehet tenni a tulajdonosnak.
Érdemes a nemzetközi domain TLD-ket is figyelembe venni a márka elindítása előtt, nehogy később pereskedés legyen a vége. Mi a Marketing21-nél erre a https://www.name.com/domain/search weboldalt használjuk, de bármelyik nemzetközi domain regisztrátor keresője megfelelő.